Forum www.forummastodont.fora.pl Strona Główna www.forummastodont.fora.pl
Forum dla ludzi w średnim wieku 40 - 60 lat.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Labirynt

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forummastodont.fora.pl Strona Główna -> Forum bavardage
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bavardage
Dołączył: 03 Mar 2010
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:01, 19 Kwi 2011    Temat postu: Labirynt

Labirynt

Na początek dosyć wyświechtane stwierdzenie, ze Labirynt jest starożytnym symbolem, który odnosi się do całości Bytu. Łączy w sobie obrazy z kręgu Zycia i spirali Losów w meandry przyszłych zdarzeń, ale właściwa ścieżka jest tylko jedna.
Stanowi ona drogę do naszego centrum Jaźni i prowadzi z powrotem w świat.

Labirynty są od dawna stosowane, jako narzędzia medytacji i modlitwy. Jednak Labirynt jest archetypem, z którego nie możemy wyciągać bezpośredniego doświadczenia. Zwiedzanie labiryntu można uznać za rozpoczęcie Podroży w głąb Ciała, budzącej Wiedzy zakodowanej w DNA.

Labirynt zawiera dane niewerbalne, rzucające cień na numerologie geometryczne i stawia pytania, które tworzą wielowymiarowy hologram odpowiedzi. Te niewidzialne wzory określane są jako święta geometria.

Byc może naszedł czas, by ujawnić obecność kosmicznego porządku, ponieważ płaszczyzna świata w formie materialnej się nie sprawdza i musimy sięgnąć do Królestw Dawnych po subtelniejsze i wyższe interpretacje rzeczywistości.
To odrodzenie współczesnego Labiryntu na Zachodzie jest Znakiem naszych głęboko zakorzenionych wierzeń i chęcią choć częściowego przywrócenia świętości wszelkiego życia. Labirynt może być doświadczeniem tłumaczącym narodziny w łonie Wielkiej Bogini Matki Ziemi.
W związku z tym w Labiryncie doświadczenie jest praktykowaniem integracji z Bogiem. Dawni Pątnicy podróżowali w kierunku centrum Labiryntu oczyszczając kolanami brud z Drogi własnego życia.Labirynt przez greckich Pelagian dostał te nazwę od słowa Labrys, które w archaicznej kultowej Grece oznaczało "topór podwójny do inicjacji". Podobno istniał w zespole pałacowym w Knossos na Krecie, jednak nie potwierdzono jego istnienia znaleziskami, choć istnieje we freskach pałacowych, jako podłoże do rytualnego Tańca.
Mitologia grecka wykorzystuje to pojecie, jednak bez konkretnych potwierdzeń. Runy linearne B w Knossos podają wiadomość o "prezencie dla wszystkich słodkich bogów od słodkiej pani Labiryntu - wszyscy bogowie razem otrzymują te ambrozje Labiryntu, bo jest boskością"Według mitologii greckiej, król Krety Minos zlecil rzemieślnikowi Dedalowi budowe Labiryntu w celu ukrycia Minotaura, pół byka, pół-człowieka, bastarda żony Minosa Pasiphae i byka. Dedal i jego syn Ikar zostali uwiezieni w Labiryncie. Konstruowali jednak skrzydła z piór i wosku i uciekli niby ptaki powyżej ściany Labiryntu. Młody Ikar z ciekawości podleciał zbyt blisko Słońca. Jego woskowe skrzydła stopiły się, wpadł w morskie odmęty i utonął.


Jeden z wizaży Labiryntu z fresków z Palacu w Knossos

Inny Mit związany z Labiryntem to przepiękna opowieść o Tezeuszu i Ariadnie.
Tezeusz był synem Egeasza, króla Aten. W tym czasie Ateny musiały płacić haracz z siedmiu chłopców i siedem dziewcząt Krecie - do pożarcia przez Minotaura - co dziewięć lat. Tezeusz, za zgoda ojca, postanowił położyć kres temu krwawemu trybutowi i dołączył do grupy chlopcow, która jak co dziewięć lat udawała się razem z siedmioma dziewczętami na Kretę. Gdy przybyła galera z Aten przez przypadek w porcie znalazła się Ariadna, jedna z córek Minosa i zakochała się od pierwszego wejrzenia w Tezeuszu, z wzajemnością. Podobno zdarzyli wymienić pierwsze pocałunki i poszeptać, jak to zakochani i Ariadna dała Tezeuszowi cenne rady, jak pokonać potwornego przyrodniego brata i kłębek nici, by mógł znaleźć wyjcie z Labiryntu, po zabiciu Minotaura.
Piękna historia.
Wzór Labiryntu Krety, który był starodawnym tańcem Zycia, został stworzony dla Ariadny przez Minosa i został wykorzystany przez Homera w Iliadzie, gdzie Hefajstos wpisał Jego wzór na tarczy Achillesa, a w nim Taniec Ziemi w Labiryncie, który Dedal zaprojektował w Knossos. Na Tarczy Achilla, gdzie chłopcy i dziewczęta tańczyli na jej powierzchni trzymając się za nadgarstki - krążyli, jak Grek Zorba przekrzywiając twarze, to w lewo to w prawo.


W 3. wieku pne monety z Knossos jeszcze były w Labiryncie symboli. Dominującą formę Labiryntu w tym okresie jest prosta "7" stylu obwodu znana jako klasyczny Labirynt.
Jest jeden sposób, jedno wyjście z Labiryntu. To odróżnia Labirynt z "labiryntu", który ma wiele dróg i ślepych uliczek prowadzi do nieporozumień. Tak jak w życiu i jak z losem, labirynt może być długą drogą.

Dawne Labirynty

Pliniusz Starszy w Historii Naturalnej wymienia cztery Starożytne Labirynty:
Labirynt Krety,
Egipski Labirynt,
Lemnijski Labirynt,
Etruski Labirynt.


Pliniusz o Egipskim Labiryncie napisal bardziej ogólnie: " ...pojecie - Labirynt może być stosowane do każdego labiryntu niezwykle skomplikowanego jako struktura budowli...".

Herodot z Halikarnasu w "Dziejach", w księdze II, opisuje jako "Labirynt" kompleks budynków w Egipcie, w pobliżu miejsca zwanego Miasto Krokodyli, że uważa się ze prześcignął Piramidy w zadziwiającej ambicji:
To ma dwanaście Stadiów - sześć w jednym rzędzie ku północy, sześć na południe - do bram jeden zakres dokładnie fronton bramy innych. Wewnątrz budynku ma dwie kondygnacje i zawiera trzy tysiące pokoi, z których połowa znajduje się pod ziemią, a druga połowa jest bezpośrednio nad nimi. I została podjęta przez pokoje w górną kondygnację, cóż powiedzieć o nich nie jest z mojej obserwacji, ale pod ziemią te mogę mówić tylko z raportu, ponieważ Egipcjanie nie pozwolił mi zobaczyć ich, ponieważ zawierają Groby Królów, którzy zbudowali Labirynt, a także groby świętych krokodyli. Górne pokoje, wręcz przeciwnie, naprawdę je zobaczyłem, i trudno uwierzyć, że są dziełem ludzi, kłopotliwe i skomplikowane przejścia z pokoju do pokoju i od dworu do dworu były niekończące się zastanawiało mnie, jak przekazywane jest cokolwiek z dziedzińca do pokoju, z pokoju do galerii, z galerii do więcej pokoi, a stamtąd do jeszcze bardziej oddalonych dziedzińców. Dach każdej komory, dziedziniec, a galeria jest, podobnie jak ściany z kamienia. Ściany pokryte są rzeźbionymi figury, a każdy sąd jest znakomicie zbudowany z białego marmuru i otoczony kolumnadą.

"Lemnijski Labirynt -" Historii Naturalnej Pliniusza (36,90) znalazlem list legendarnego Smilis, gdzie o nim wspomina, uważanego za współczesnego Dedalowi wraz z historycznymi architektami połowie szóstego wieku pne i rzeźbiarzami Rhoikosem i Theodorosem, jako jeden z twórców "Labiryntu Lemnijskiego ", a który jest uważany za najbardziej niezrozumiały Twór Greckiej rzeźby w Sammias.

"Etruski Labirynt" - Według Pliniusza, to grób wielkiego Etruska w formie podziemnego labiryntu. Opis Pliniusza labiryntowatej części grobu jest tak problematyczny, ze nie wydaje się jasne, o co chodzi w tej strukturze, ale cytuje historyka i antykwariusza Roman Warron ..

Labirynt w Chartres

Do rozkwitu średniowiecznego wzoru Labiryntu doszło podczas XII i XIII wieku przy okazji budowy Katedry w Chartres.
Wielkie Labirynty z okresu wczesnego Gotyku posiadają na swych posadzkach Katedry, głównie w Chartres i Amiens we Francji.


Labirynt w Amiens i 11ringowy, Wielki Labirynt w Katedrze w ChartresW naszych czasach najbardziej znanym przykładem Labiryntu jest Ten wbudowany w bruk Katedry w Chartres.
Średniowiecze to był to czas pielgrzymek. Ponieważ większość ludzi nie mogła przejść pielgrzymki do Jerozolimy, uznawanej przez Chrześcijan za centrum świata, a symbolizującej Królestwo Niebieskie, zaplanowano pielgrzymki do Katedr ważnych "prawie", jak Jerozolima, tj.Canterbury, Santiago de Compostella i Chartres.
Gdy Pielgrzymi kończyli na klęczkach swa Drogę do centrum Labiryntu, to byli myślami przy Grobie Pańskim, a gdy powoli unosili oczy ku domniemanemu Niebu Jerozolimy, to widzieli projekcje witraży, która podnosiła ich morale, a centrum Labiryntu, emanująca ciepła energia przywracała nie tylko Ducha wątpiącym, ale i siły chorym.
następnie powoli wstawali z klęczek, pozwalając odtworzyć krokom droge do domu, aby odzyskać kontakt ze"światem zewnętrznym".
Labirynt w Chartres uchodził za miejsce rzeczywistego kontaktu Pielgrzymów z Jezusem, za święte doświadczenie i mistyczne przeżycie.
Wierzono i to aż do obłędu religijnego:"... że jeśli po przejściu Labiryntu z pełnym poświęceniem Pielgrzyma, chcesz być przekształcony duchowo, to otrzymasz to w cudowny sposób za sprawa Labiryntu, który przenosi Cie na moment w Twoja Jerozolimę, stare twoje Cialo będzie się opierać na kamieniach Drogi, a oczyszczone stanie się nowe, gotowe do walki o nowe kierunki w podróży życia..."

Labirynt w Katedrze był określonym według tego samego wzoru podstawowego dwanastoma pierścieniami, które otaczają drogę meandrami, a ta powoli prowadzi do rozety centrum. Ścieżka z 28 pętli, siedem po lewej stronie w kierunku centrum, potem siedem na prawej stronie w kierunku centrum, następnie przez siedem po lewej stronie w kierunku na zewnątrz, a wreszcie siedem na prawej stronie w kierunku na zewnątrz kończące się w krótkiej cieśninie ścieżki do rozety.

Podobnie jak wszystkie późniejsze i ten Labirynt czerpie wiele filozofii Starożytnych Celtów, Bliskiego Wschodu oraz klasycznych greckich i rzymskich korzeni Wiary Chrześcijańskiej. Średniowieczni kamieniarze wystukali młotkami przesłanie, aby włączyć ich zrozumienie architektury sakralnej do projektowania i lokalizacji labiryntów, które najczęściej umieszczone przy wejściu na zachodnim końcu nawy, przy chrzcielnicy, u stóp kościoła. To miejsce symbolizuje nasze pierwsze kroki na drodze duchowej.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bavardage
Dołączył: 03 Mar 2010
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:04, 19 Kwi 2011    Temat postu: cd. lairyntu w Labiryncie

cd.Labirynt:Koncepcje przekazane przez średniowieczne Katedry były porównywane do analiz przeprowadzanych przez egiptologów w Świątyniach Faraonów, porownywano przekazywanie wiedzy i tradycji.
Katedra w Chartres przyjmuje energie kosmiczna, by nią promieniowac. Jest to widoczne zwłaszcza w Labiryncie.
Projekt dwukolorowej biało-szarej mozaiki nie zawsze jest dostrzegalny ponieważ w wejściu już panuje tłok, a resztę przyslaniaja krzesła. Jednak w dni, gdy nie ma mszy Labirynt jest odsłonięty i wtedy można dokonać pomiarów wibracji pola magnetycznego.
Gdy znajdzie się obok Labiryntu, to wibracja wynosi 6500 jednostek, co nie jest niczym
specjalnym, ale po wejściu w linie Pielgrzymów wibracja rosnie do 8000 jednostek. Im blizej centrum Labiryntu tym wyższa, aż do pętli, gdzie lokalne pole magnetyczne az przyspiesza tempo marszu i prowadzi nasze Ciało na wibracyjnym poziomie eterycznym do 13500 jednostek. Jeśli będziemy pokonywać Labirynt na kolanach, to stwarza dodatkowe tarcie, zwiększające jeszcze emanacje magnetyczna.
Jednym z objawów tej fontanny magnetyzmu jest euforia i przypływ sil witalnych. Genialność Mistrzów Budowlanych dawnych wieków była niebywała i być może wspomagana częstymi "przechadzkami" Labiryntem.Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bob marley
Dołączył: 16 Mar 2011
Posty: 296
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 21:30, 18 Kwi 2012    Temat postu:

Bylem i chodziłem po Labiryncie, ale widać slaby ze mnie pielgrzym, bo żadnych sensacji nie odczuwałem.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bavardage
Dołączył: 03 Mar 2010
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 16:32, 15 Cze 2012    Temat postu:

bob marley napisał:
Bylem i chodziłem po Labiryncie, ale widać slaby ze mnie pielgrzym, bo żadnych sensacji nie odczuwałem.


MegaM zadał mi (na PM) pytanie o wymiary Labiryntu. myślałem, ze je tutaj umieściłem, lecz gdzieś zaginęły przy przeprowadzkach.*

* - znajdę w zapiskach i uzupełnię, bo widać numerologia jest ciągle trendy Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bavardage
Dołączył: 03 Mar 2010
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 17:05, 15 Cze 2012    Temat postu:Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forummastodont.fora.pl Strona Główna -> Forum bavardage Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin